AVM’de TL dönüşü tam sağlanamadı

08.12.2016
AVM’de TL dönüşü tam sağlanamadı.jpg
  • Dövizin hızlı yükselmesine paralel, perakendede yaşanan krize Cumhurbaşkanı Erdoğan AVM kiralarında TL’ye dönülmesi çözümünü sunmuştu. Fakat rakamlara bakıldığında talebin karşılık görmediği ortaya çıkıyor

Türkiye’deki AVM’lerin yüzde 30'u TL, yüzde 30'u dolar yüzde 40'ı ise avro üzerinden kiralanıyor. Bunun nedeni, büyük kredi anlaşmalarıyla yapılan bu devasa yapıların finansmanlarının döviz olması. Kiralamaların döviz üzerinden olması da normal şartlar altında gayet makul görünüyor. Fakat son dönemde yaşanan kur artışı perakendecileri zor duruma düşürdü. Bunu her fırsatta dile getiren Türkiye’nin önemli markaları, bu durumun mevcut şartlar altında mağaza kapatmalara yol açacağını savundu. Tam da bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AVM’lere önemli bir çağrı yaptı ve kiralamalarda TL’ye dönülmesini istedi.

Geçtiğimiz hafta yapılan çağrıya 6 AVM olumlu cevap verdi. Bir yapının AVM sayılabilmesi için belirtilen rakama uygun 371 AVM'nin bulunduğu Türkiye'de, bu çağrıdan sonra TL ile kiralama yapanların sayısı 112'den 118'ye yükseldi. Geri kalan 253 AVM’de ise kiralamalar hala döviz üzerinden yapılıyor.

Create AccountLog In Your Account