Orakçıoğlu: Cumhurbaşkanımız AVM’lere gerekli mesajı verdi

05.12.2016
Orakçıoğlu Cumhurbaşkanımız AVM’lere gerekli mesajı verdi.jpg
  • Son dönemin popüler konusu AVM’lerde döviz kiralarına bir açıklama da Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’ndan geldi: “AVM’de köfte satan adama avro ödetmek olacak şey mi?”

Habertürk gazetesinden Meltem Ersoy’a bir röportaj veren Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu perakendeye dair önemli açıklamalarda bulundu. Röportajın en dikkat çeken kısmı ise geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da gündeme getirdiği AVM’lerde kiralamaların döviz ile yapılmasına Orakçıoğlu’nun açıklamaları oldu.

Meltem Ersoy’un konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna Orakçıoğlu şu yanıtı verdi:

“Bu yıl iç pazara bakınca, dövizle kira noktasında bazı alışveriş merkezlerinin takındığı olumsuz tutuma bakınca perakendecinin hak etmediği bir durumla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. 3 tane büyük alışveriş merkezi yatırımcısı var, piyasayı domine eden. Yöneticileri inanılmaz katı. 3 yabancı oyuncu 60 alışveriş merkezinin sahibi, ama trafiği, metrekaresi ve lokasyonu iyi olanlar bunlar. Sorunlara hiç olumlu yaklaşımları yok. Adam köfte satacak ama sana avro ile ödeme yapacak. Yok böyle bir şey…”

Krizden önceki kur baz alınmalı

Cumhurbaşkanının gerekli mesajı verdiğini belirten Orakçıoğlu konuya ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Cumhurbaşkanımız ‘Bizi düzenleme yapmak zorunda bırakmayın’ mesajı verdi, ama hâlâ anlayabilmiş değiller. 2012 kuru baz alınıp üzerine enflasyon konabilir, 2015 kuru baz alınıp üzerine enflasyon konabilir. Empati yapıp öneride bulunmak lazım. ‘Benim aldığım riski sen öde’ diyorlar, risk paylaşımı yapılmayan bir yerden sonuç çıkmaz. Birbirimizi yıpratmak yerine çözüm bulmamız lazım.”

Create AccountLog In Your Account