Penti Yönetim Kurulu Bşk. Sami Karyo “2016 başından beri yüzde 36 büyüme gösterdik"

24.11.2016
Penti Yönetim Kurulu Bşk. Sami Karyo “2016 başından beri yüzde 36 büyüme gösterdik.jpg
  • Bu yıl 23- 24 Kasım tarihlerinde 16’ncısı düzenlenen Perakende Günleri ikinci gününde, Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Karyo açıklamalarda bulundu

“2016’yı mikro olarak doğru göremedik, ancak makro olarak tahmin ettik. Ancak kimsenin aklına gelmeyecek olaylarla karşılaştık. Tüketici güven endeksinin düştüğü bir ortamda ciro ve karlılık üzerinden ciddi bir baskı yaratıyor. Makro ise, Türkiye GSMH’da 2003’ten 2013’e kadar 3 bin dolardan 11 bin dolara çıktı. Türkiye’nin büyümenin modeli ile perakendenin büyüme modeli birleşti. Bugün 8 bin dolar civarına düştü. Bu nedenle bizim büyüme modelimizi gözden geçirmemiz gerekir. Daha fazla metrekare ile değil operasyonel verimliliği artırarak, dijitalleşerek, organizasyon şemamızı yenileyerek büyüme modeline geçmemizi sürekli söyledim.”

Karyo, bütün olanlara rağmen Penti’nin 2016 başından itibaren yüzde 36 büyüme gösterdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bütün olanlara rağmen Penti’de iyi bir performans gösterdik. 2016 başından beri yüzde 36 büyüme gösterdik. LFL olarak yüzde 22 büyüdük. (geçen seneye göre aynı mağazalardaki gözlem). 2017’de ise yüzde 25’lik bir büyüme öngörüyoruz. Ama daha önemlisi bence güven tarafını toparlamamız gerekiyor 2017’de. Çünkü gelir bütçesini hazırlıyorsunuz, dikkat etmemiz gereken noktalar ise; katılan malın maliyeti, personel giderleri ve kira. Bu üç kalemi kontrol altına almamız gerekiyor. Kiralar çok önemli. Ciddi bir mücadele vermek gerekiyor. Malın maliyetini düşürmemiz gerekiyor. Personel giderleri inanılmaz önemli bir kalem. Önerim; perakendeci ve AVM’nin kritik başarı faktörleri neredeyse eşit. Kira meselesi de çok önemli değil, orta yol bulunacaktır. Perakendede ise yatırım için iştah yok. Bu nedenle konuşmak yerine hep beraber icraata geçmeliyiz. Sektörün arkasındaki önemli sorun GSMH’da yüzde 25’lik bir düşüş söz konusu. Büyüme modelini bir arama toplantısı yaparak karşılıklı konuşabilmemiz gerekiyor. Bir tanesi ise sadece kiradır.

 

Create AccountLog In Your Account