Coca-Cola İçecek’e Pakistan Kızılayı’ndan Şükran Plaketi

21.11.2016
Coca-Cola İçecek’e Pakistan Kızılayı’ndan Şükran Plaketi.jpg
  • Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından mağdurlara nakit ve erzak yardımı yapan Coca Cola İçecek, halen ülkedeki 500 bin kişiye temiz içme suyu sağlıyor. Pakistan Kızılayı’nın Şükran Plaketi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından takdim edildi.

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 25 fabrika ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI), Pakistan Kızılayı tarafından kriz dönemleri ve doğal felaketlerde yaptıkları sürekli işbirliğini takdir etmek üzere şükran plaketi ile ödüllendirildi. Plaket, Emine Erdoğan tarafından Coca-Cola İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörü ve DEİK Türk Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla Yerlikaya’ya takdim edildi. Plaket teslimi, TİKA (T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafından Pakistan Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan yenidoğan kuvözleri ve akülü araç dağıtım töreninde gerçekleştirildi. Pakistan’da 2008 yılında faaliyete başlayan ve bu ülkenin en büyük yabancı yatırımcısı haline gelen Coca Cola İçecek, Pakistan’da 500 bin kişiye sürekli temiz içme suyu sağlıyor. CCİ, 2010 yılında yaşanan deprem felaketinde ise 1 milyon doları aşkın nakit desteğin yanı sıra erzak ve insani yardımda bulunmuştu. 
PAANI projesi ile 500 bin kişiye temiz içme suyu
CCİ Pakistan ile dünyanın önde gelen çevre koruma örgütlerinden biri kabul edilen World Wildlife Fund (WWF) küresel ağının bir parçası olan WWF-Pakistan, 2015’te işbirliği anlaşması imzalayarak Pakistan’da güvenli içme suyuna erişimini artırmayı hedefleyen PAANI projesini başlattı. Şirket ve toplum bazında su yönetimi anlayışını geliştirmeyi amaçlayan bu proje ile CCİ Pakistan, su kaynakları kullanımı alanında toplumsal farkındalığı artırıyor.
PAANI projesinin uygulama bölgeleri temiz içme suyu kıtlığının derecesi, yerel toplumun ihtiyaçları ve projeye olan gönüllü ilgisine göre belirleniyor. WWF proje uygulama bölgelerini seçerek yerel toplumla bağlantı ve işbirliğini sağlıyor. Haziran 2016 itibariyle CCİ’ın Pakistan’daki iştiraki Coca-Cola Beverages Pakistan Ltd. (CCBPL) ve WWF tarafından farklı bölgelerde 9 adet su filtreleme tesisi kurularak ihtiyaç sahiplerine toplamda 3,5 milyon litre temiz içme suyu sağlandı. 2016 yılı sonuna kadar 6 tesisin daha devreye alınması ve toplam tesis sayısının 15’e çıkartılması planlanıyor.
Tesis kurulumları toplumsal bilinçlendirme ve seferberlik faaliyetleri ile birlikte gerçekleştiriliyor. Yerel mahallelerin sakinleri temiz su kullanımı ve yönetimi konusunda, özellikle kadınların güçlendirilmesi konusunu da içine alacak şekilde bilinçlendiriliyor ve faaliyet kapasitelerinin artırılması sağlanıyor. Şu ana kadar açılan 9 tesisle birlikte ilgili mahallelerde 33 toplumsal bilinçlendirme faaliyeti gerçekleştirildi. PAANI projesinin aynı zamanda yerel toplumsal ihtiyaçlara en iyi şekilde karşılık veren sürdürülebilir temiz içme suyu sağlama proje modellerinin geliştirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.
 

Create AccountLog In Your Account