Nestlé 150'inci yılını kutluyor

27.10.2016
Nestlé 150'inci yılını kutluyor.jpg
  • Nestlé “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” Programı kapsamında Trabzonlularla buluşuyor

Nestlé Türkiye, Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliğiyle başlattığı “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” programıyla kamuoyunda beslenme, sağlık ve iyi yaşam konularında farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Toplamda 3 milyon TL yatırımla gerçekleştirilen program 11 ili kapsıyor. Uzmanlar, 30 Ekim tarihinde Forum Trabzon AVM’de beslenme, fiziksel aktivite, ruh ve zihin sağlığı konularında önerilerini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

Nestlé Türkiye’nin program kapsamında işbirliği yaptığı uzmanlar; Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı ve Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul temsilcisi Prof. Dr. Murat Baş, Yaşam Danışmanı Elvan Demirkan ve Serbest Dalış Dünya Rekortmeni ve Diyetisyen Şahika Ercümen Trabzon etkinliğinde konuşmacı olarak yer alacaklar.

“İyi Beslen, Mutlu Yaşa” programının Trabzon ayağı öncesinde Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu’nun ev sahipliğinde bir basın buluşması düzenlendi.

“Hergün 1 milyarın üzerinde kişiye daha sağlıklı ve daha lezzetli ürünler sunuyoruz”

Sungu, Henri Nestlé’nin 1866 yılında İsviçre’nin Vevey kasabasında prematüre bir bebeğin anne sütü ile beslenemediğini öğrenip ‘farine lactée’ adında ilk süt bazlı bebek mamasını geliştirmesi ve bebeğin yaşamını kurtarmasıyla Nestlé’nin öyküsünün başladığını söyledi. Şirketin 150 yıllık beslenme, sağlık ve iyi yaşam yolculuğunun ilk günkü heyecanla devam ettiğini belirten Sungu sözlerine şöyle devam etti: “Nestlé olarak faaliyet gösterdiğimiz189 ülkede her gün ürünlerimizle 1 milyarın üzerinde kişiye ulaşıyoruz. Dünyanın en büyük AR-GE ağına sahip olan Nestlé’nin Ar-GE çalışmalarına yılda 1.7 milyar dolar yatırım yapıyor.

Nestlé’nin AR-GE ağında 5 bin bilim adamı çalışıyor. Her yıl 300‘ü aşkın bilimsel yayın yayınlanıyor ve 80 yeni patent alınıyor, gıda ve beslenme alanında geleceğe ışık tutacak araştırmalar gerçekleştiriyor. Nestlé olarak amacımız daha lezzetli ve daha sağlıklı yiyecek ve içecekler sunarak, hayatın her evresinde insanların iyi beslenmesine ve mutlu yaşamasına katkıda bulunmak.”

“Yatırımlar devam edecek”

Nestlé’nin Türkiye’deki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Sungu, şirketin 100 yılı aşkın süredir Türkiye gıda sektöründe faaliyet gösterdiğinin altını çizdi ve şunları söyledi: “Türkiye’de ki en köklü şirketlerden biri olmaktan gurur duyuyoruz. İlk satış ofisimizi 1909 yılında Karaköy’de açtık, ilk fabrikamızı 1927 yılında Feriköy’de kurduk. Bugün, Türkiye’deki üretim merkezlerimizde sadece yerel pazara yönelik üretim yapmakla kalmıyor, aynı zamanda 40’a yakın ülkeye ihracat da yapıyoruz. Türkiye’de, 3 bin 800 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz. Türkiye’de dolaylı olarak istihdam yarattığımız kişi sayısı ise 7 binin üzerinde. Son 8 yılda, Türkiye’ye 500 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık ve bu yatırımı 2020 yılına kadar ikiye katlayacağız.”

Etkinliklerin geri kalan kısmı Trabzon'un ardından 5-6 Kasım'da Samsun'da, 12 Kasım'da Bursa'da ve 13 Kasım'da Eskişehir'de gerçekleşecek.

 

Create AccountLog In Your Account